۲۲:۱۷، ۲۴ مرداد ۱۳۹۵

قرن- مصطفی نیکومنش : دیوان عالی آمریکا روز چهارشنبه یکم اردیبهشت سال جاری در حکمی اعلام کرد که حدود ۲ میلیارد دلار دارایی بلوکه شده ایران باید به خانواده‌ آمریکایی‌های کشته شده در بمب‌گذاری ۱۹۸۳ پایگاه تفنگداران آمریکایی در بیروت و دیگر حملاتی که ادعا می کنند ایران در آنها دست داشته، پرداخت شود.


این رأی آشکارا خلاف موازین و اصول حقوق بین‌الملل از جمله مصونیت دولت خارجی در محاکم داخلی و اصول دادرسی صحیح و منصفانه و قانونی است اقدام امریکا به منزله نقض عهدنامه مودت و روابط اقتصادی بین ایران و امریکا نیز می‌باشد و موجب مسئولیت بین‌المللی امریکا در مقابل ایران است. این عهدنامه در سال ۱۳۳۴ بین دو دولت منعقد شده و هنوز معتبر است.
اما منشاء این دعاوی به حوادث سال ۱۳۶۲ (۱۹۸۳) در لبنان بر می‌گردد، در آن سال مقر تفنگداران دریایی آمریکا در بیروت مورد حمله قرار گرفت و ۲۴۱ نفر از تفنگداران امریکایی کشته شدند.همچنین عده‌ای از بازماندگان کشته‌شدگان امریکایی در انفجار برج الخبر در عربستان سعودی در سال ۱۳۷۵ (۱۹۹۶) نیز جزو خواهان‌ها می‌باشد. ورثه و بازماندگان این کشته‌شدگان به دادگاه‌های آمریکا مراجعه نمودند و با انتساب این حوادث به جمهوری اسلامی ایران و ادعای واهی حمایت ایران از تروریسم، علیه ایران طرح دعوی کردند و در سال ۱۳۸۶ (۲۰۰۷) دادگاه امریکا به نفع آنها رأی داد و ایران را به پرداخت ۶۵/۲ میلیارد دلار محکوم نمود اما چون ایران پولی در بانک های امریکایی نداشته حکم به اجرا در نمی آید، مشکل بعدی مدعیان این بود که قوانین امریکا اجازه طرح دعوی علیه دولت خارجی (ایران) در دادگاه‌های داخلی آمریکا و توقیف اموال و اجرای رأی از محل این اموال بانک مرکزی را نمی‌داد، این خواهان‌ها به کمک لابی صهیونیست‌ها در امریکا و از طریق کنگره امریکا، قانون خاصی به تصویب رساندند که اجازه می داد که اموال ایران در امریکا توقیف و احکام صادره از محل همین اموال اجرا شود.
در همان سال ۱۳۸۶ دکتر جعفر مجرد، معاون ارزی بانک مرکزی بدون اطلاع به مسئولین و بدون مشورت مدیران ارشد دولت اقدام به خرید مبلغ قابل توجهی اوراق بهادار از طریق یک کارگزار لوکزامبورگی به نام کلیراستریم خرید نمود. آن کارگزار بخشی از این اوراق را در اروپا و ۲میلیارد دلار آن را به صورت فیزیکی نزد سیتی بانک در آمریکا نگهداری می‌کرده که همین امر باعث شد تا خواهان‌های آمریکایی بتوانند آنها را توقیف نمایند.
دکتر جعفر مجرد معاون اسبق ارزی بانک مرکزی که از سال ۷۴ تا ۸۶ و در دولت های هاشمی رفسنجانی و اصلاحات و با حکم نوربخش و شیبانی به مدت ۱۲ سال معاون ارزی بود، در تاریخ ۱۰ آذر ۱۳۸۶ با دستور دکتر احمدی نژاد برکنار شد که یکی از دلایل اصلی این برکناری موضوع خرید ۲ میلیارد دلار اوراق قرضه آمریکایی توسط وی بود. نکته جالب توجه این که دکتر مجرد پس از برکناری از معاونت ارزی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به سمت مدیر اجرایی صندوق بین المللی پول منصوب شد. دکتر مجرد هم اکنون و بعد از روی کار آمدن دولت روحانی، همزمان نماینده ایران در صندوق بین المللی پول نیز هست. خرید اوراق قرضه با مدیریت دکتر مجرد و در سال ۸۲ آغاز شد و تا سال ۸۵ ادامه یافت که در نهایت با مطلع شدن دکتر احمدی نژاد متوقف و مجرد نیز برکنار شد.
با اجرایی شدن برجام و نوید حجت الاسلام روحانی مبنی بر لغو کلیه تحریم ها، باید پرسید مگر قرار نبود طبق برجام، تحریم ها برداشته شود و این منابع پولی آزاد شود؟ اما نه تنها منابع پولی آزاد نشده است بلکه توسط حکم دادگاه آمریکایی به تملک آمریکایی ها در آمده است!
گرچه گوشزدهای مقام معظم رهبری حضرت آیت‌ا… خامنه‌ای مبنی بر عدم خوشبینی به مذاکره با امریکا همیشه از سوی ایشان اعلام شد اما بنا به نظر دولت یازدهم و پافشاری آنها بر روی مذاکرات، رهبری شروط نه گانه ای را برای اجرایی شدن برجام ذکر کردند که با گذشت بیش از یکسال از تاریخ برجام کنون نه تنها ملاحضات رهبری اجرایی نگشت بلکه تغییری در روابط و نگرش امریکایی ها نمایان نشد و این جمله مقام معظم رهبری آشکار گشت که به امریکایی ها نمی توان اعتماد کرد و در دشمنی امریکا با ملت ایران هیچ جای شکی نیست.
نکته دیگری که می توان به آن نگاه کرد بحث اعتماد دولت یازدهم به امریکا و خوشبینی به مذاکرات است، با این نگاه که امریکا در امانتداری ۲ میلیارد دلار ایران قابل اعتماد نبود و از سرمایه گذاری ۲میلیارد دلاری ایران سوءاستفاده کرد فلذا چگونه می تواند در بحث تاسیسات هسته ای که بیش از ۳۳هزار میلیارد ارزش داشت به آنها اعتماد کرد؟ آیا این اعتماد به فرجام ۲میلیارد دلاری نخواهد رسید؟
حسن روحانی که اخیرا خود نیز ناامید از امریکایی ها و به نتیجه رسیدن اجرایی شدن برجام شده است، در گفت و گوی تلوزیونی سه شنبه شب (۱۲ مردادماه ۱۳۹۵) خود گفت: اگر طرف مقابل به تمام تعهدات خود عمل می‌کرد، ما شرایط بهتری داشتیم. وی که با ناراحتی از بدعهدی امریکایی ها گلایه مند بود افزود: چه بسا به طرف مقابل اعتماد می‌کردیم و در یک موضوع دیگر با آن‌ها مذاکره می‌کردیم که مذاکرات به نفع آن‌ها، ما و منطقه بود اما متأسفانه آن‌ها این آزمایش را به خوبی انجام ندادند. ما باید حواسمان هم جمع باشد.
حال که تمام کشورهای منطقه حتی دوستان امریکا از جمله ترکیه نیز به بدعهدی و کارشکنی های امریکا پی بردند ، برخی خوش بینان به همنشینی با آمریکا نیز از این قاعده مستثنی نبوده و به چهره خبیث امریکا رسیده است، ولی نباید از نظر دور داشت که برجام آزمونی پرهزینه برای کشورمان بود و عهدشکنی آمریکا و طرف های غربی هزینه های هنگفت مالی و بالاتر از آن اتلاف زمان توسعه و پیشرفتبا اتکا به منابع داخلی را به دنبال داشته است و همانطور که حضرت امام راحل (ره) امریکا را شیطان بزرگ خواند، هیچ تغییری در آن ایجاد نشده است و آزموده را آزمودن خطاست.
اکنون حسن روحانی به عنوان رئیس جمهوری اسلامی ایران با بی اعتمادی به آمریکا نسبت به انجام تعهدات برجام در حاشیه شرکت در اجلاس سه جانبه ایران ،روسیه و آذربایجان در باکو با پوتین رییس جمهور روسیه دیدار و گفت‌وگو می کند، در این دیدار ولادیمیر پوتین و حسن روحانی رییسان جمهوری ایران و روسیه در باکو پایتخت جمهوری آذربایجان بر لزوم تلاش هر چه بیشتر دو کشور برای شتاب بخشی بیشتر برای توسعه فراگیر همکاری ها تاکید کردند، این دیدار نشان میدهد روحانی مذاکرات خود را با شرق برای موفقیت و احقاق حق ملت ایران آغاز نموده است.
از سویی دیگر دکتر محمود احمدی نژاد رئیس جمهور سابق کشورمان و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، دیروز در نامه ای به باراک اوباما، رئیس جمهور ایالات متحده امریکا به وی خاطر نشان کرد « جنابعالی در اوج اعتراضات و نارضایتی عمومی ملت ها، از چند دهه سیاست ها و رفتار سلطه طلبانه دولتهای متوالی آمریکا و با شعار تغییر و اینکه مصمم هستید آن سیاست ها و رفتارها را اصلاح نمایید، حقوق ملت ها را به رسمیت بشناسید و به فرهنگ و استقلال ملت ها احترام بگذارید، سکان مدیریت دولت آمریکا را به دست گرفتید.»
در بخشی از نامه دکتر احمدی نژاد به اوباما آمده است: « ملت ایران انتظار دارد، این مورد خاص که تماما و مشخصا در دوره حکومت جناب عالی و آن هم در اواخر دوره ریاست شما و بر خلاف تمام موازین و قواعد حقوقی بین المللی اتفاق افتاده است، توسط جناب عالی و به سرعت مرتفع شده، حق ملت ایران استیفا گردد، منابع به طور کامل مسترد و خسارات وارده نیز جبران شود.»
احمدی نژاد ضمن تاکید بر این موضوع که ملت ایران حقوق پایمال شده خود را پس خواهد گرفت، افزوده است: « اینجانب مشفقانه به شما نصیحت می کنم که اجازه ندهید این لکه ننگ و نقطه تاریک و حادثه تلخ به نام شما در تاریخ روابط یکسویه و غیرعادلانه دو کشور ثبت گردد و بی اعتمادی تاریخی تعمیق یابد.»
دولتمردان و سیاسون کشور در این هفته یکی با مذاکره و دیگری با مکاتبه توانستند صدای ملت ایران را به گوش شرق و غرب برسانند و به جهانیان نشان دهند که ایران هیچگاه و در هیچ برهه ای از زمان مغلوب قدرت ها نخواهد شد.