۲۲:۱۷، ۲۴ مرداد ۱۳۹۵

بی شک این نکته مشهود است که گردشگري در بسياري از كشورهاي بزرگ و كوچك جهان، یکی از بزرگ‌ترين و سودآورترين صنایع است، و طبق اعلام سازمان جهانی یونسکو ، این صنعت به عنوان سومین صنعت پرسود جهان شناخته شده است.

ایران از ظرفیت‌های بسیار بالایی برای رشد و توسعه برخوردار است. بر اساس گزارش سازمان جهانی گردشگری(UNWTO) ، ایران رتبه دهم جاذبه‌های باستانی و تاریخی و رتبه پنجم جاذبه‌های طبیعی را در جهان دارا است.
اما حال با وجود این منابع غنی گردشگری کشور عزیزمان ایران ، توانسته ایم نقشی در بسترسازی مناسب و سودآوری از این صنعت بزرگ دنیا داشته باشیم؟
به گزارش سازمان جهانی گردشگری ، در سال گذشته در حدود ۷۵۰ هزار گردشگر خارجی از ایران بازدید کرده‌اند و این در حالی است که ۸۴۲ میلیون جهانگرد در دنیا سفر کرده‌اند.
با نگاهی گذرا به این آمار در می یابیم که نقش کشور ما در این صنعت روز به روز رو به افول است و این نشانه عدم برنامه ریزی مسئولین حوزه گردشگری برای جذب توریست در کشور می باشد.
طبق آمار در سال گذشته حدود ۱۵ میلیون گردشگر خارجی از شهر دبی در کشور امارات متحده عربی در جنوب خلیج فارس دیدار کردند این در حالی است که کشور ایران با سهمی کمتر از یک پانزدهم تعداد گردشگران شهر دبی در سال مشابه، تنها کمتر از یک درصد سهم درآمد جهانی از صنعت توریسم را به خود اختصاص داده‌است.
عدم تسلط مدیران حاضر در سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری کشور ، عدم وزارتخانه بودن آن نهاد و نبودن نظارت مستقیم مجلس شورای اسلامی بر آن ، فقدان يك برنامه جامع و استراتژيك و همچنين مشخص نبودن هدف ها و سياست هاي ايرانگردي و جهانگردي در قالب يك برنامه اجرايي،فقدان نيروي انساني كار آزموده و متخصص امور جهانگردي در دفاتر ايرانگردي و جهانگردي و بي‌اطلاعي و بي‌تجربگي كادر شاغل در نهاد گردشگری کشور ، عدم تمايل بخش خصوصي به سرمايه‌گذاري در اين بخش به علت حمايت ناكافي دولت تدبیر و امید ، از موارد چالش برانگیز این صنعت در کشورمان می توان نام برد ، این در حالیست که طبق وعده ریاست دولت یازدهم در برنامه ی صد روزه مطرح شده از سوی ایشان ، شکوفایی صنعت گردشگری قید شده بود که متاسفانه به نظر می آید این وعده نیز همانند وعده عزت بخشیدن به پاسپورت ایرانی به فراموشی سپرده شد.
هرچند پروژه عزت بخشی به پاسپورت ایرانی در چندی قبل هنگام معرفی نماینده دائم ایران در سازمان ملل به رخ کشیده شد و در سال گذشته نیز با هتک حیثیت دو نوجوان عزیز کشورمان که به همراه خانواده به سرزمین وحی مشرف شده بودند گوشه ای از واژه این عزت بخشی نمایان گشت ، همچنین عدم صدور ویزا برای هئیت ایرانی رسیدگی به حادثه منا از سوی عربستان و نمونه ای تازه تر که خبر از بازرسی و عدم رفتار مناسب با نهاوندیان معاونت رئیس جمهور در فرودگاه امارات دارد.
امید این داریم تا وعده شکوفایی صنعت گردشگری به سرانجام پروژه " عزت بخشی به پاسپورت ایرانی" نیانجامد.

مصطفی نیکومنش

دبیر سازمان مردم نهاد اندیشه نو استعدادهای درخشان